Petr Flašar vypadá na pohled přísně. V areálu Sparta Prague Open chodí mezi kurty, v ruce složku s papíry a pozoruje. Ovšem ne hráčky. Na starosti má během turnaje rozhodčí. "Dívám se, jestli dělají chyby, případně co by šlo do dalších zápasů zlepšit," říká.
Na turnaji ve Stromovce se vystřídá celkem 8 rozhodčích na umpiru a 12 čárových. Na jejich nasazování existují přesné regule: na kvalifikaci stačí na jeden zápas jeden čárový, v hlavní soutěži do čtvrtfinále jsou dva, na finále už by jich organizátoři chtěli mít pět.
Pravidla existují i na to, jak kvalitní rozhodčí mají na jaké akci být. Protože jde o turnaj ITF s dotací 100 tisíc dolarů, musí být mezi sudí na umpiru alespoň jeden s takzvaným stříbrným badgem, tedy s druhým nejvyšším oceněním. V Praze už je to třetí rok Gabriela Zaloga z Polska. "Jezdím sem ráda," říká velmi dobrou češtinou. "V Praze se mi líbí a chtěla bych tu i studovat. Architekturu."
Seznam rozhodčích se dává dohromady zhruba dva měsíce před startem turnaje a kromě Zalogy to jsou samí Češi. Za den obvykle rozhodují dva zápasy, když je potřeba, tak i tři. Rozpis znají vždy den předem a na konci turnaje je čeká hodnocení.
Plat dostávají rozhodčí přímo od pořadatelů turnaje. "I na to jsou přesné tabulky," říká Petr Flašar. Čím důležitější turnaj a vyšší kategorie rozhodčího (nejvyšší je zlatý badge), tím vyšší je odměna. Pro představu: čárový rozhodčí dostane v Praze 600 korun za den. "Jsou to většinou studenti, pro které je to slušná brigáda," vysvětluje Flašar.
Česko zatím nemá rozhodčího se zlatým ani stříbrným badgem. Má jen tři sudí s badgem bronzovým. "Ta špička je dost uzavřená. Nepustí nás mezi sebe," tvrdí Flašar. Jen to dořekne, už si zase bere své desky s papíry a vyráží mezi kurty. Pozorovat rozhodčí.
Martin Moravec